2x1architects

Official website of Ankara based architectural company which has been founded by Hakan Evkaya and Kutlu Bal.

karsiyaka-(5)
karsiyaka-(6)
karsiyaka-(7)
karsiyaka-(8)
karsiyaka-(9)
karsiyaka-(10)
karsiyaka-(11)
karsiyaka-(12)
karsiyaka-(13)
karsiyaka-(14)
karsiyaka-(15)
karsiyaka-(16)
5
dukkanlar-01
dukkanlar-02
dukkanlar-03
dukkanlar-04
gece-dukkanlar-01
gece-uzak-01
karsiyaka-(1)
karsiyaka-(2)
karsiyaka-(3)
karsiyaka-(4)

KarşıYaka Karabük

KarşıYaka Karabük, 2+1,3+1,4+1 ve loft dairelerden oluşan yaklaşık 300 konutluk, 5000 m2 ticari alan, 3000 m2 sosyal tesis alanı bulunan 45 dönümlük yeşil bir yaşam merkezidir.

İçine kapalı, kentten kopuk “Gated Comminity” lere kentsel bir alternatiftir. Arazinin yol çeperinde hem kentliye, hem konut kullanıcılarına imkânlar sağlayan ticari bloğun üstü; şehir manzaralı süreklilik taşıyan bir yeşil teras olarak şekillenir.

Arazi, yol cephesi boyunca, yol kotuna çekilir böylece arazide zaten var olan kot farkı artırılmış olur. Bu kentsel-kamusal alanlarla, daha sakin olması istenebilen konut alanları arasında doğal bir ayrım oluşur. Konutlar yüksek duvarların arkasına hapsedilmiş olmak yerine eğimle ayrıştırılmış istediğinde alt kottaki yaşantıya katılabilecekleri şekilde konumlanırlar.

Bloklar, birbirlerinin manzaralarını kesmeyecek ve ortada maksimum alan bırakacak şekilde yerleşirler. Kent ve doğa siluetine zarar vermeyecek, toprak kotundan fazla kopmayacak konut yaşantıları hedeflenerek yapılar kuleleşmek yerine, yatay olarak kurgulanırlar.

KarşıYaka Karabük, birbirine saygılı, şeffaf, doğayla ve yeşille bütünleşik, kentsel yaşantıyla kopuk olmayan bir EŞİK yapı olarak düşünüldü. Hem yakın çevresiyle, hem doğayla, hem kentle, hem apartman sakinleriyle kurduğu ilişiklerden dolayı; bu proje bir toplu konut projesi değil, bir “yaşam merkezi” olarak sunuldu.

year

2016

Program

Residential & Mixed Use

Area

39850M2

Location

Karabük, Turkey

Statue

Under Construction

Team

Hakan Evkaya, Kutlu İnanç Bal, Cansu Dinç